Projekty
Tvořivá škola v Kolíně
Projekt TVOŘIVÁ ŠKOLA V KOLÍNĚ, reg. číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_022/0004717
V letošním školním roce se naše škola zapojila do projektu Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro MŠ a ZŠ I.
Výzvu k tomuto projektu vyhlásilo MŠMT, je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem tohoto projektu je podpora osobnostně profesního rozvoje pedagogů prostřednictvím dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, vzájemného setkávání a sdílení zkušeností pedagogů, pomoc školám při společném vzdělávání dětí/žáků, a to díky možnosti personálního posílení například o školního psychologa. Důležitou oblastí podpory je také usnadnění přechodu dětí z MŠ do ZŠ a spolupráce s rodiči dětí a žáků, dále také zařazení dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do hlavního vzdělávacího proudu pomocí extrakurikulárních aktivit.
V rámci tohoto projektu si naše škola klade za cíl i nadále podporovat základy vzdělávání rozvojem čtenářské a matematické gramotnosti, kvalitnější vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem a také podporovat společné vzdělávání.
Naší škole byly schváleny následující aktivity:
II/1.3 ŠKOLNÍ PSYCHOLOG – PERSONÁLNÍ PODPORA ZŠ
II/2.2 VZDĚLÁVÁNÍ PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍKŮ ZŠ – DVPP V ROZSAHU 32HODIN ( ČTENÁŘSKÁ GRAMOTNOST)
Tvořivá škola v Kolíně 2
Projekt TVOŘIVÁ ŠKOLA V KOLÍNĚ 2 , reg. číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0014587
OP VVV Šablony II
- V letošním školním roce 2019/2020 – od 1. 9. 2019 – se naše škola zapojila do projektu Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony II.
- Výzvu k tomuto projektu vyhlásilo MŠMT, je spolufinancován Evropskou unií.
- Cílem tohoto projektu je podpora osobnostně profesního rozvoje pedagogů prostřednictvím dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, vzájemného setkávání a sdílení zkušeností pedagogů, pomoc školám při společném vzdělávání dětí/žáků, a to díky možnosti personálního posílení například o školního psychologa nebo školního speciálního pedagoga. Důležitou oblastí podpory je dále také zařazení žáků/dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do hlavního vzdělávacího proudu pomocí extrakurikulárních aktivit.
- V rámci tohoto projektu si naše škola klade za cíl i nadále podporovat základy vzdělávání rozvojem čtenářské a matematické gramotnosti, kvalitnější vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem a také podporu společného vzdělávání.
Naší škole byly schváleny následující aktivity:
2.II/2 Školní speciální pedagog – personální podpora ZŠ
2.II/3 Školní psycholog – personální podpora ZŠ
2.II/7 Vzdělávání pedagogického sboru ZŠ zaměřené na inkluzi – vzdělávací akce v rozsahu 8 hodin
Tvořivá škola v Kolíně 3
Projekt TVOŘIVÁ ŠKOLA V KOLÍNĚ 3 , reg. číslo CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0021428
OP VVV Šablony III
V letošním školním roce 2021/2022 se naše škola zapojila do projektu Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony III.
Výzvu k tomuto projektu vyhlásilo MŠMT, je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem tohoto projektu je podpora a pomoc školám při společném vzdělávání dětí/žáků, a to díky možnosti personálního posílení například o školního psychologa nebo školního speciálního pedagoga. Důležitou oblastí podpory je dále také zařazení žáků/dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do hlavního vzdělávacího proudu pomocí extrakurikulárních aktivit.
V rámci tohoto projektu si naše škola klade za cíl i nadále podporovat základy vzdělávání rozvojem čtenářské a matematické gramotnosti, kvalitnější vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem a také podporu společného vzdělávání.
Naší škole byly schváleny následující aktivity:
3.II/2 Školní speciální pedagog – personální podpora ZŠ
3.II/3 Školní psycholog – personální podpora ZŠ
2.II/12 Projektový den ve výuce ( povinná aktivita )
Tvořivá škola v Kolíně 4
Název projektu: Tvořivá škola v Kolíně 4
Číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_002/0007039
Doba trvání: 1.7.2023 – 30.6.2025
Cíl projektu: podpora a pomoc ZŠ při společném vzdělávání žáků, a to díky možnosti personálního posílení o školního speciálního pedagoga a možnosti podpoření profesního růstu pracovníků ve vzdělávání v ZŠ pomocí dlouhodobého vzdělávání a průběžného sebevzdělávání. Zajištění personální podpory školního speciálního pedagoga vyrovnává šance na maximální rozvoj potenciálu každého žáka základní školy.
Speciální pedagog diagnostikuje speciální vzdělávací potřeby žáků školy a pomáhá vytvářet a zlepšit podmínky pro úspěšnou integraci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Součástí práce je spolupráce na plánu pedagogické podpory nebo individuálního vzdělávacího plánu pro každého žáka s potřebou podpůrných opatření.
Pracovníci ve vzdělávání budou podpořeni v získávání dovedností, znalostí a kompetencí v tématech: čtenářská gramotnost, matematická gramotnost, umělecká gramotnost, cizí jazyky/komunikace v cizím jazyce, inkluze, projektová výuka, přírodovědné a technické vzdělávání , EVVO (environmentální vzdělávání, výchova a osvěta) a vzdělávání pro udržitelný rozvoj , vzdělávání s využitím nových technologií , kulturní povědomí a vyjádření, historické povědomí, výuka moderních dějin, formativní hodnocení , rozvoj podnikavosti a kreativity, spolupráce s rodiči a zákonnými zástupci žáků, well-being a psychohygiena, pedagogická diagnostika, kariérové poradenství včetně identifikace a rozvoje nadání, genderová tematika v obsahu vzdělávání, propojování formálního a neformálního vzdělávání, mediální gramotnost, prevence kyberšikany, chování na sociálních sítích, občanské vzdělávání a demokratické myšlení, individualizace vzdělávání a vedení portfolia žáka, inovace ŠVP/Koncepce rozvoje školy/školského zařízení, řízení organizace, leadership a řízení pedagogického procesu, logopedie a primární logopedická prevence, práce s dvouletými dětmi v mateřské škole, zážitková pedagogika, alternativní/inovativní formy výuky, výuka češtiny jako druhého jazyka, podpora uvádějících/provázejících učitelů
Ostatní pracovníci ve vzdělávání mohou volit z témat uvedených výše, nebo navíc téma profesní rozvoj ostatních pracovníků ve vzdělávání
Jedná se o témata, která přímo souvisí s jejich pracovní činností ve škole.
Zvolené šablony: II.Aktivity pro základní školy
Personální podpora:
1.II/2 Školní speciální pedagog ZŠ
Osobnostně sociální a profesní rozvoj pracovníků ve vzdělávání ZŠ:
1.II/7 Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání ZŠ
Tvořivá škola
Projekt Tvořivá škola – české činnostní učení
Naše škola se stala jednou z 25 škol z ČR, které byly vybrány ke spolupráci na projektu Tvořivá škola – střediska činnostního učení. Hlavním účelem tohoto ryze českého projektu je šíření moderních činnostních postupů učení, které vedou k dobrému a trvalému pochopení učiva a motivují žáky pro celoživotní učení. Při činnostním učení se žáci učí názorně, vlastní činností a prožíváním. Za zvlášť důležité považujeme, že činnosti s pomůckami významně podporují rozvoj logického myšlení, komunikace a sociálního cítění žáků. Projekt je podpořen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR a je zaměřený především na dobré zvládnutí učiva matematiky, fyziky, českého a anglického jazyka. Více informací o projektu naleznete na www.tvorivaskola.cz.
Tvořivá škola staví na odkazu J. A. Komenského, české prvorepublikové reformní pedagogiky a zkušeností úspěšných českých učitelů. Nejedná se tedy o žádný nový experiment, ale o předávání prakticky ověřených metod a postupů učení. Cílem projektu je šíření tzv. činnostního učení, které vede přirozenou cestou k probouzení schopností žáků, k rozvoji jejich tvořivosti a logického myšlení. Učivo se procvičuje na konkrétních příkladech a situacích, které přináší každodenní život, a tak má pro žáky osobní smysl. Činnostní učení žáky baví. Je tomu tak proto, že se při něm nikdo nenudí a každý má možnost být úspěšný. Přináší dětem radost, pocit uspokojení z pochopení učiva, podněcuje mysl žáků k aktivitě a vtahuje všechny žáky do výuky. Předností činnostního učení je také to, že není určeno pouze úzkému okruhu dětí – díky aktivní práci všech žáků vede k přirozenému zapojení dětí jak nadaných, tak i dětí se speciálními potřebami učení.
Prostor pro inkluzi
Název projektu: Prostor pro inkluzi
Registrační číslo projektu: CZ.02.3.61/0.0/0.0/19_075/0013604
Naše škola se zapojila do projektu „Prostor pro inkluzi“, financovaného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání Evropských strukturálních a investičních fondů a realizovaného společností Prostor plus o.p.s.. Cílem tohoto projektu je poskytnout dlouhodobou podporu při zvládání školních povinností žáků základních a mateřských škol, která bude zahrnovat:
Doučování v domácím prostředí a spolupráci s rodiči na zvládání školních povinností
Exkurze žáků 8. a 9. tříd do firem nebo středních škol
Vzdělávací aktivity o prázdninách
Do projektu budou zapojeni žáci ze sociálně odlišného prostředí, kteří jsou ohroženi školním neúspěchem. Ti se mohou obrátit na metodičku projektu, která se s rodiči domluví na možnosti doučování v domácím prostředí, které bude zahrnovat procvičování učební látky a zapojení rodičů do školní přípravy žáka.
Více informací o projektu najdete na: www.prostor-plus.cz/prostor-pro-inkluzi
Metodička projektu: Bc. Kamila Kadlecová
mobil: 739 056 992
kamila.kadlecova@prostor-plus.cz
Environmentální projekt
Přijdu, vidím, zamyslím se, pokusím se…
Projekt je financovaný ve spolupráci s městem Kolín
I. etapa
II. etapa
III. etapa
IV. etapa
V. etapa
VI. etapa
VII. etapa
VIII. etapa
IX. etapa
X. etapa
XI. etapa
XII. etapa
XIII. etapa
XIV. etapa
XV. etapa
XVI. etapa
XVII. etapa
Bezpečné Kolínsko
Bezpečnostní kamery
Ve středu 7. 10. 2015 proběhlo v I. ZŠ Bezručova slavnostní předání bezpečnostních kamer. Pořízení kamer bylo podpořeno z grantového programu TPCA pro Kolínsko 2015.
Předání kamer se zúčastnili zástupci města Kolín spolu se starostou Vítem Rakušanem, místostarostou Michaelem Kašparem, prezidentem TPCA Kenta Koide i řediteli základních a mateřských škol. Starosta Vít Rakušan u této příležitosti zmínil potřebu bezpečí pro děti a nutnost kontroly osob, které do objektu škol a školek vstupují. Vyjádřil také naději, že automobilka TPCA opět podpoří projekty týkající se bezpečnosti dětí. Potřebu bezpečnosti potvrdil i prezident Kenta Koide. V prostorách suterénu školy připravila ZŠ Bezručova výstavu dětských prací na téma bezpečnost a kamerový systém. Odpoledne spojené s předáním kamer zpříjemnilo kulturní vystoupení žáků kolínských základních škol.
Kamery byly instalovány do všech kolínských základních a mateřských škol. Město Kolín na jejich pořízení obdrželo dotaci ve výši 300.000 Kč, přičemž celková investice činila necelých 357 000 Kč.
Bezpečnostní kamery jsou nainstalovány u vchodů do jednotlivých školských zařízení a budou tak sloužit k větší bezpečnosti dětí v kolínských školách a školkách.
EU peníze školám
Zdůvodnění potřebnosti projektu
Rozvoj informačních technologií výrazně ovlivňuje chování, jednání a vztahy nejen mladé generace, ale celé společnosti.
Projekt EU peníze školám počítá s výrazným využitím moderních technologií jako nástroje, který nebude využíván pouze pro rozvoj počítačových dovedností, ale také k výuce běžných předmětů a zavádění inovativních forem a metod výuky.
Současná úroveň vybavení školy ICT technologiemi je nedostačující. Hlavním důvodem jejich omezeného využívání ve výuce je morální a technická zastaralost vybavení a je tedy třeba, aby prošlo kompletní modernizací.
Přínosy pro cílové skupiny
- Pedagogičtí pracovníci
- zjednodušení přípravy na výuku pomocí ICT technologií
- snadná úprava a modernizace digitálních učebních materiálů (DUM)
- možnost sdílení DUM vzájemně mezi vyučujícími – suplování, nástup nového pracovníka
- dostupnost nejmodernějších ICT technologií
- Žáci
- nové formy a metody vyučování
- dostupnost DUM v digitální podobě pro zpracování domácích úkolů, přípravě na výuku během nemoci, apod.
- využití nejmodernějších ICT technologií ve výuce běžných předmětů
Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT
Základní škola, Kolín IV, Prokopa Velikého 633 zpracovala v rámci šablony III/2 DUMY pro:
pátý ročník, přírodověda
cernypetr.3zskolin@iskola.cz
pátý ročník, vlastivěda
cernypetr.3zskolin@iskola.cz
pátý ročník, český jazyk
cernypetr.3zskolin@iskola.cz
pátý ročník, anglický jazyk
vasatovalenka.3zskolin@iskola.cz
čtvrtý ročník, vlastivěda
vasatovalenka.3zskolin@iskola.cz
čtvrtý ročník, hudební výchova
vasatovalenka.3zskolin@iskola.cz
první ročník, český jazyk
nemeckovablanka.3zskolin@iskola.cz
první ročník, matematika
nemeckovablanka.3zskolin@iskola.cz
první ročník, prvouka
nemeckovablanka.3zskolin@iskola.cz